2B Arazi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2B Arazi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2B arazi, kadastro tarafından orman alanı dışından çıkarılmış alana verilen isimdir. Kadastro müdürlüğü tarafından orman olma vasfı elinden alınan 2B arsalar, zaman içinde satışa sunulabilir. Araziyi satın alarak sahibi olmak isteyenlerinse herhangi bir engel ile karşı karşıya kalmamaları için dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar bulunur. 2B arsa satın almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken ilk detay, tapu bilgisidir. Tapunun güncel ve resmi olduğundan emin olmak son derece önemlidir. Bu tip bir arazi alırken dikkat edilecek noktalardan bir diğeri ise arsanın nasıl bir alana sahip olduğudur. Arazinin, mera, narenciye ya da zeytinlik gibi alanlardan oluşması avantaj olarak kabul edilir. İlgili araziler, rayiç bedeline göre satılır. Bu nedenle 2B arsayı satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında kaç kez el değiştirdiği, davalık olup olmadığı ve imara uygunluğu da bulunur. 2B’li arazi almak isteyenlerin bu noktalara dikkat etmeleri önerilir.

KİMLER 2B ARAZİSİ SATIN ALABİLİR?

2B arazisi nedir? sorusunun beraberinde merak edilen konulardan bir diğer ise bu arazileri kimlerin satın alabileceğidir. Tarım dışı kullanıma açık olan bu alanlar, yasal kurallar çerçevesinde satışa sunulur. Bu arazilerin satın alınması için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Başvuru işlemleri şubeler üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu işlem için hak sahiplerinin randevu alması, başvuru bedelinin yatırılması, istenen belgelerin hazırlanması, veraset ilamı, noter tasdikli muvafakat belgelerinin bulunması gerekir. Hak sahibi olunması için üzerinde herhangi bir dava bulunmayan araziler için ilgili kurumlara başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Tüm bu şartları yerine getiren ve profesyonel bir süreç yürüten adayların 2B arazi başvurusu gerçekleştirmeleri ve satın almaları mümkündür. Araziyi satın alan kişi, süreç içerisinde isteğe bağlı olarak devredebilme şansına da sahiptir.

2B ARAZİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

2B’li arazilerin satışı ve alımı öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Hak sahiplerinin herhangi bir ödeme gerçekleştirmeden önce arazinin konumunu ulaşım imkanlarını ve çevresini incelemeleri gerekir. Arazinin zemin yapısının sağlam olması ve herhangi bir sel veya heyelan riski taşımamasına dikkat edilmesi önerilir. Tüm bunların yanı sıra üzerinde herhangi bir davanın bulunmaması da son derece önemlidir. 2B arazi alınır mı sorusunun yanıtını merak edenlerin arazi ile neler yapılabileceği, imara açık olup olmadığını araştırmaları önerilir. Bu şekilde akılda herhangi bir soru kalmasının önüne geçilebilir. Ancak bu arazinin çevrede yaşayan kişiler haricinde üçüncü şahıslara satışının gerçekleştirilmediğinin bilinmesi önemlidir. İlgili kanuna göre satın alınan arazinin satışı yalnızca ilgili yerde yaşayanlara gerçekleştirilmektedir.

2B ARAZİ SATIN ALIRKEN GEREKLİ EVRAKLAR

2B arsa satın almak isteyenlerin hem hak sahibi olmaları hem de evraklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Bu belgelerin şu şekilde sıralanması mümkündür

– Arazinin tapusu

– Satın alacak kişinin kimliği

– Nüfus cüzdanı fotokopisi

– 2B başvuru belgesi

– Vekaletname (Başvuruyu vekil aracılığıyla yapanlar için gereklidir.)

– Adres beyanı

– Arazinin kullanım belgesi

– Ödeme dekontu

– Eski tapu ve kullanım belgesi (varsa)

– İmar durum belgesi

– Zemin etüt raporu

– Vergi borcunun olmadığını kanıtlayan belge

Yukarıda yer alan belgelerin tamamının veya bir kısmının istenip istenmediği, satın alınacak arazinin konumuna, özelliklerine ve ilgili yönetmeliklere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle satın alma işlemi öncesinde belgelerin teyit edilmesi önerilir.

2B ARAZİ BAŞVURUSU VE SATIN ALIM İŞLEMLERİ

2B’li arazi başvurusu ve satın alım işlemlerinin yasal prosedürler doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekir. İlgili alımı gerçekleştirmek için Ziraat Bankası, mal müdürlükleri ya da defterdarlık üzerinden başvuru yapılması gerekir. Dilerseniz Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Onay gelmesi halinde gerekli evrakları hazırlayarak noter aracılığıyla satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz Kıbrıs satılık arsa fiyatlarına bakarak yurtdışı yatırımı da yapabilirsiniz. Bu noktada Exen Invest’in sunduğu avantajlardan yararlanabilir, Kıbrıs’ta arazi yatırımı gerçekleştirerek döviz üzerinden yıllık %35 kazanç elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

2B ARAZİSİNİN SATIŞI YAPILABİLİR Mİ?

2B’li araziler hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi de alınan arazinin satışının gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği yönündedir. Hak sahipleri tarafından satın alınan arazilerin satışının yasalar doğrultusunda gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Hazine tarafından belirlenen genel hükümler göz önünde bulundurularak satış yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak kullanıcı veya muhdesat sahibi olarak görülen kişilerin haklarını devrederek satış yapmaları da mümkündür. 2Bli araziye ilişkin satın alma hakkı, noter onayı ile bir başkasına devredilebilir. Bu da satışın gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta satışın kimlere gerçekleştirilebileceğidir. Kararnamenin dikkatli bir şekilde okunması ve satın alma işleminin bu doğrultuda gerçekleştirilmesi önerilir.

Related Posts