Kuzey Kıbrıs Ekonomi

Kuzey Kıbrıs Ekonomi

Kuzey Kıbrıs, doğal ve tarihî güzelliklerinin yanı sıra ekonomik fırsatlarıyla da ön plana çıkar. Örneğin, hizmet, tarım ve sanayi sektörleri, Kuzey Kıbrıs’ın geneli için büyük önem arz etmektedir. Siz de eğer Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak veya yatırım yapmak istiyorsanız ekonomisini iyi bilmeniz önerilir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta serbest piyasa ekonomisi hâkimdir ve para birimi Türk Lirası’dır. Altyapısı gelişmiş olan bu ülkede genç, eğitimli ve becerikli bir iş gücü mevcuttur. Eğitimden iş gücüne kadar gelişen tüm alanları sayesinde Kuzey Kıbrıs, günden güne artan yatırımları vadeder. Bu sayede yaptığınız yatırımın değeri artarak size kâr fırsatı sunar.

Çok sayıda alanda Kuzey Kıbrıs, birçok kişinin ilgisini çeken bir yerdir. Örneğin adanın doğal güzelliği ve tarihi alanları, pek çok turistin ziyaret sebebidir. Gerek yaşamak, gerek turistik ziyaret için Kuzey Kıbrıs harika bir yerdir, diyebiliriz.

Dolayısıyla burada çeşitli yatırımlar yapmayı planlıyor olabilirsiniz ve Kuzey Kıbrıs emlak sektörü bunun için iyi bir seçenek olabilir. Ancak yatırım planlarınızı yapmaya başlamadan önce Kuzey Kıbrıs ekonomisi hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Bu sayfada KKTC ekonomisi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özellikle eğitim, turizm ve gayrimenkul gibi alanlarda fırsatlar sağlayan Kuzey Kıbrıs hakkında merak edilen konulardan biri de ekonomisidir. Akdeniz’in en büyük adaları arasında yer alan Kıbrıs, tarih boyunca ticaret alanında önemli bir yere sahip olmuştur.

Günümüzde Kuzey Kıbrıs ekonomisi için hizmet sektörü oldukça önemlidir. Bunun temel sebebi Kuzey Kıbrıs için turizmin önemli bir alan olmasıdır. Hizmet sektörünün dışında tarım ve sanayi sektörleri KKTC’de gayrisafi milli hasılanın yaklaşık %30’unu oluşturmaktadır. Uygulanan ambargolara rağmen KKTC ekonomisi belirli bir boyuta ulaşmayı başarmıştır.

KUZEY KIBRIS EKONOMİSİNE GENEL BAKIŞ

Birçok farklı sebepten dolayı Kuzey Kıbrıs ekonomisi hakkında genel olarak bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Örneğin, Kuzey Kıbrıs gayrimenkul fırsatlarından faydalanarak yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu sayfada, eğitim ve turizm sektörleri de dahil olmak üzere Kuzey Kıbrıs’taki önemli sektörlerden bahsedeceğiz. Fakat öncelikle KKTC ekonomisi hakkında genel bazı bilgilere bir göz atalım. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisi birçok zorluğa rağmen ayakta kalmayı başarmıştır ve özellikle bazı sektörleriyle öne çıkmaktadır.

İlk olarak, Kuzey Kıbrıs’ta serbest piyasa ekonomisi hakimdir ve burada para birimi olarak Türk Lirası kullanılmaktadır. Konumu neticesiyle tarih boyunca ticaret alanında öneme sahip olmuş olan Kıbrıs, bu konuda potansiyele sahiptir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın altyapısı gelişmiş olmakla beraber; genç, eğitimli ve becerikli bir iş gücüne sahiptir.

Bahsettiğimiz bu özelliklerine ve gösterdiği büyümeye rağmen, uygulanan ambargolar nedeniyle Kuzey Kıbrıs ekonomisi önemli derecede Türkiye’ye bağlıdır. Bu sorundan negatif şekilde etkilenmesine rağmen Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisi birçok noktada büyümüş ve gelişmiştir.

KUZEY KIBRIS’TA ÖNEMLİ SEKTÖRLER

KKTC İstatistik Kurumu’nun verilerine göre KKTC’nin 2021 yılı gayrisafi yurtiçi hasılası 30 milyar TL’nin üzerindedir. Bu miktar günümüz kuruyla yaklaşık $1.61 milyar civarındadır. Bir önceki yıla göre Kuzey Kıbrıs gayrisafi yurtiçi hasılasındaki reel büyüme %3.9 seviyesinde olmuştur. 2021 yılı için Kuzey Kıbrıs’ta kişi başına gayrisafi milla hasıla ise $11 bin 129 seviyesindedir. Ekonomik anlamda Kuzey Kıbrıs’ın güncel konumunu anlamak için önemli sektörlere göz atabiliriz.

 

KKTC’de en önemli ekonomik sektör, hizmet sektörüdür. Bu sektöre eğitim, turizm ve ticaretin yanı sıra kamu sektörü de dahildir. Hizmet sektörünün dışında hafif sanayi ürünleri ve tarım da ekonominin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

2021 yılında KKTC’nin GSYH’sının %15.5’ini kamu hizmetleri oluştururken %14.2’sini serbest meslek ve hizmetler, %13.8’ini ticaret-turizm alanı oluşturmuştur. Bu oran tarım için %8.3, sanayi için %7.5, inşaat için %7.5, ulaştırma-haberleşme için %9.2 ve konut sahipliği için %7.3’tür. Yani emlak sektörünün Kuzey Kıbrıs ekonomisi için önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkündür.

İthalat ve ihracat konusunda, KKTC için Türkiye önemli bir konuma sahiptir. 2019 yılında Kuzey Kıbrıs $1 milyar civarında ithalat yapmıştır. Yapılan bu ithalatın yaklaşık $647 milyonluk bir miktarı Türkiye’den olmuştur.

2019 yılı Ocak-Eylül döneminde KKTC’den yaklaşık $67 milyon değerinde ihracat gerçekleşmiştir. Bunun önemli kısmı Türkiye’ye yapılırken, yaklaşık $25 milyon seviyesinde ihracat Orta Doğu ülkelerine ve görece küçük bir kısmı Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine yapılmıştır. Kuzey Kıbrıs’tan ihraç edilen önemli mallardan bazıları narenciye, süt ürünleri, hurdalar, konsantre ve piliç etidir.

KUZEY KIBRIS’TA TURİZM VE EĞİTİM

Yukarıda bahsedildiği gibi, Kuzey Kıbrıs ekonomisi için turizm alanının yanı sıra eğitim sektörü de büyük öneme sahiptir.

Kamu sektörü ve serbest meslek alanı dışında KKTC ekonomisinin önemli bir bölümünü turizm oluşturmaktadır. Tarihi mekanlarının yanı sıra lüks otelleri, müthiş tabiatı ve güzel plajlarıyla Kuzey Kıbrıs turizm için idealdir.

Eğitim alanında ise Kuzey Kıbrıs’ta, kaliteli eğitim sunan çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Öğrencilerin yaşaması için uygun olanaklar sağlayan bu yerde hem Türkiye’den hem de diğer birçok ülkeden gelen pek çok öğrenci eğitim hayatını sürdürmektedir.

KUZEY KIBRIS EMLAK PİYASASI

Saymış olduğumuz sektörlerin yanı sıra Kuzey Kıbrıs ekonomisinin önemli bir diğer parçası da gayrimenkul sektörüdür, diyebiliriz. Zira 2021 KKTC GSMH’nın %7.3’ünü konut sahipliği oluşturmaktadır.

Eğer gayrimenkul alanında yatırımlar yapmayı planlıyorsanız Kuzey Kıbrıs emlak satın almak için oldukça iyi bir yer olabilir. Çünkü burada zaman içerisinde değerlenme ihtimaline sahip kaliteli gayrimenkulleri oldukça uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Bu alanda çok sayıda güzel fırsatı gözden geçirmek için sitemizdeki seçenekleri inceleyebilir ve bu seçenekler arasında tercihinizi yapabilirsiniz.

Related Posts