Kuzey Kıbrıs Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs; turizm, kültür, emlak, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda fırsatlar sunan bir yerdir. Bunlardan biri de Kuzey Kıbrıs’ın en kalabalık yeri ve aynı zamanda başkenti olan Lefkoşa’dır. Lefkoşa aynı zamanda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de başkenti olduğu için daha fazla önem arz etmektedir. Bu sebeple Kuzey Kıbrıs denince akla ilk gelen yer olan Lefkoşa’da yatırım fırsatı oldukça cazip görünmektedir. Kültür, tarih ve eğitim fırsatlarının hem çok hem de kaliteli olması sebebiyle burada edineceğiniz bir gayrimenkulün fiyatı oldukça değişiklik göstermektedir.

Kuzey Kıbrıs turizm, emlak, eğitim gibi birçok konuda fırsatlar sunan bir yerdir. Çok sayıda turist burayı ziyaret ederek bu ülkenin güzelliklerinden yararlanmaktadır. 300.000’i aşkın nüfusuyla Kuzey Kıbrıs toplam altı ilçeye ayrılmıştır. Bu ilçeler arasında nüfus açısından en büyüğü olan Lefkoşa aynı zamanda ülkenin aynı isme sahip başkentini de içinde bulundurmaktadır.

Lefkoşa aynı zamanda KKTC’nin yüzölçümü açısından en büyük yerleşim birimidir ve ekonomik anlamda da en önemli ilçesidir. Kuzey Kıbrıs için büyük öneme sahip olan Lefkoşa hakkında birçok önemli bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek veya burada yaşamak istiyorsanız, Lefkoşa iyi bir seçenek olabilir. Oldukça hareketli ve kalabalık bir ilçe olan Lefkoşa’da ziyaret edebileceğiniz bolca yer ve keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok aktivite vardır. Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs emlak alanında yatırım yapmayı hedefleyen kişiler için, Lefkoşa gözden geçirilmesi gereken bir yerdir diyebiliriz. Bu sayfada sizlerle Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa kenti hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

LEFKOŞA GENEL BAKIŞ

Konu Kuzey Kıbrıs şehirleri olduğunda çoğumuzun aklına gelen yerlerin başında Lefkoşa gelir diyebiliriz. Zira Lefkoşa Kuzey Kıbrıs’ın en kalabalık, en büyük ve birçok anlamda en önemli yerleşim alanıdır. Öncelikle Lefkoşa Kıbrıs adasının ortasında yer alan bir kenttir ve KKTC’nin başkentidir. Bunun yanı sıra Lefkoşa aynı zamanda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de başkenti olduğu için iki ülke arasında bölünmüş bir kenttir. Bu manada Lefkoşa dünyanın tek bölünmüş başkentidir ve iki ülke için de önemli bir yerdir.

Yüzölçümü 51,06 km2 olan başkent Lefkoşa’nın Kuzey Kıbrıs’taki bölümünün nüfusu 61.378’dir. Başkenti içinde bulunduran Lefkoşa ilçesinin toplam nüfusu ise 158.000 civarındadır. Oldukça eskiye dayalı bir geçmişe sahip olan Lefkoşa’da ilk toplulukların M.Ö. 3000 tarihi kadar eski zamanlarda yaşadığı düşünülmektedir.

Ardından özellikle Doğu Roma İmparatorluğu döneminde kentin önemi artmıştır. Günümüzde Lefkoşa Kuzey Kıbrıs’ın gelişmiş bir altyapıya sahip; kültür, sanat ve ekonomi alanlarında önemli yerlerinden biridir. Ayrıca Lefkoşa emlak fırsatları açısından da potansiyel yatırımcılar için çeşitli seçenekler sunmaktadır.

LEFKOŞA GEZİLECEK YERLER

Turistik anlamda popüler yerlerin birçoğunda olduğu gibi, Lefkoşa da çok sayıda gezilmeye değer yere sahiptir. Öncelikle turistik yerler, kalınacak mekanlar, restoranlar, barlar ve alışveriş merkezleri gibi konularda Lefkoşa müthiş seçeneklere sahiptir. Yani burayı ziyaret ettiğinizde keyifli vakit geçirmek ve kenti deneyimlemek için birçok fırsata ulaşabilirsiniz. Bu tür temel turistik yerlerin yanı sıra Lefkoşa gezilecek yerler açısından kendine özgü çok sayıda seçeneğe sahiptir.

İlk olarak, Lefkoşa’da Arap Ahmet Cami, Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi, Surlariçi ve Selimiye Cami gibi birçok tarihi yer bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Girne Kapısı, Büyük Han, Derviş Paşa Konağı ve Kumarcılar Hanı gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Lefkoşa’da Barbarlık Müzesi ve Mevlevi Tekke Müzesi gibi ziyaret edebileceğiniz müzeler mevcuttur.

LEFKOŞA’DA YAŞAM

Eğer Kıbrıs’ta yaşamak gibi bir hayaliniz varsa Lefkoşa bunu gerçekleştirmek için en iyi kentlerden biridir. Burada hem turistlerin hem de kalıcı olarak yaşayan kişilerin keyifli ve huzurlu bir deneyim yaşaması mümkündür. Gezilecek tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra Lefkoşa birçok kültür, sanat ve eğlence merkezine sahiptir. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik anlamda merkezi noktası olan bu kent, yaşamak için ideal bir yer olabilir.

Kıbrıs’ta eğitim hayatını sürdürmek isteyen kişiler için Lefkoşa’da çok sayıda üniversite seçeneği bulunmaktadır. Örneğin Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi bunlardan bazılarıdır. Söz konusu huzurlu ve keyifli bir yaşam olduğunda Lefkoşa iklimi, gezilecek yerleri, gece hayatı, alışveriş merkezleri ve daha fazlasıyla harika bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu kentte uzun vadeli olarak yaşamayı planlıyorsanız Lefkoşa emlak seçeneklerine göz atmak isteyebilirsiniz.

LEFKOŞA EMLAK FIRSATLARI

Genel olarak Kuzey Kıbrıs, gayrimenkul alanında çok sayıda fırsat sunan bir yerdir. Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisi açısından turizm ve eğitim sektörlerinin yanı sıra emlak sektörü de önem taşımaktadır. Ülkenin en büyük ilçesi olan Lefkoşa emlak seçenekleri açısından birçok fırsata ev sahipliği yapmaktadır. Yani bu adada gayrimenkul alanında yatırım yapmayı hedefliyorsanız Lefkoşa’da bulunan fırsatları bir gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bu fırsatlar arasında bütçenize uygun bir seçim yaparak Lefkoşa’da gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.

Gezilecek yerler, turistik aktiviteler, eğitim ve yaşam alanlarında harika bir yer olan Lefkoşa’da çok sayıda emlak seçeneği mevcuttur. Ancak bu seçenekleri gözden geçirirken bazı faktörleri hesaba katmak isteyebilirsiniz. Örneğin gayrimenkul satın alırken güvenli bir şirketle çalışmanız akıllıca bir seçim olacaktır.

Bunun yanı sıra Lefkoşa emlak fiyatları da bu alanda dikkat edebileceğiniz bir konu olabilir. Kuzey Kıbrıs’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Lefkoşa’da da gayrimenkul fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Örneğin şu anda Lefkoşa’da £50.000 ila £479.000 fiyatları arasında gayrimenkul seçenekleri bulunmaktadır. Lefkoşa gayrimenkul alanında sizlere sunduğumuz fırsatları inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts