Kuzey Kıbrıs Sağlık

Kuzey Kıbrıs Sağlık

Kuzey Kıbrıs; ziyaret etmek, yaşamak, eğitim ve sağlık hizmeti almak için oldukça ideal bir ülkedir. Eğer burada eğitim alıyor ve yatırım yapmak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs’ın sağlık sistemini de öğrenmeniz gerekmektedir. Örneğin, Kuzey Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri, devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerde de verilmektedir ve bunların birçoğu Lefkoşa’da bulunmaktadır. Daha düşük nüfusa sahip yerlerde ise sağlık ocakları bulunmaktadır. Ayrıca nöbetçi eczaneleriyle ilaca her an ulaşabilme fırsatı sağlamaktadır. Tüm bu sağlık fırsatlarının yanı sıra kaliteli sağlık eğitimi veren üniversiteleriyle de öne çıkmaktadır. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi gibi kurumlar, Kuzey Kıbrıs’ın sağlık sistemine katkıda bulunacak olan sağlık personellerini yetiştirmektedir.

Güzellikleriyle ve müthiş tabiatıyla çok sayıda kişinin ilgisini çeken Kuzey Kıbrıs, ziyaret etmek ve yaşamak için oldukça iyi bir ülkedir. Burada turistler keyifli vakit geçirebilecekleri birçok aktivitenin tadını çıkarabilir, önemli tarihi yerleri ziyaret edebilir ve genel olarak huzurlu bir tatil geçirebilir.

Güzel havası ve sakin yaşamı ile Kuzey Kıbrıs aynı zamanda pek çok kişinin yaşamak isteyebileceği bir yerdir. Eğer burada yaşamayı planlıyorsanız, Kuzey Kıbrıs’ta sağlık konusunu merak ediyor olabilirsiniz. KKTC sağlık konusunda vatandaşlarına çeşitli hizmetler sunmaktadır ve burada, sağlık alanında özel sektör de oldukça aktiftir. Bu sayfada Kuzey Kıbrıs sağlık konusunda birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği, güzel sahilleri, lüks otelleri, müthiş tabiatı ve gezilecek yerleri ile dikkat çeken bir yerdir. Adanın bu özelliklerinin ve daha fazlasının, Kuzey Kıbrıs’ı aynı zamanda yaşamak için de oldukça iyi bir seçenek haline getirdiğini söyleyebiliriz. Eğer burada yaşamayı planlıyorsanız merak ettiğiniz pek çok konu olabilir. Örneğin burada gayrimenkul fırsatlarını merak ediyorsanız Kuzey Kıbrıs emlak alanında seçenekleri görmek isteyebilirsiniz.

Sitemizde çok sayıda farklı Kuzey Kıbrıs gayrimenkul seçeneğini inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra merak ettiğiniz bir diğer konu, Kuzey Kıbrıs’ta sağlık olabilir. Bu konuda da çeşitli bazı bilgiler bu sayfada bulunmaktadır. KKTC sağlık sistemine genel bir bakışın yanı sıra burada bulunan birçok devlet hastanesi ve özel hastanenin isimleri aşağıdaki bölümlerde bulunmaktadır.

KUZEY KIBRIS SAĞLIK SİSTEMİ VE SAĞLIK HİZMETLERİNE GENEL BAKIŞ

Hem ziyaret etmek hem de yaşamak için Kuzey Kıbrıs, birçok sebepten dolayı oldukça güzel bir seçim olabilir. Burada huzurlu ve keyifli bir yaşam sürmek, yatırım yapmak için çok sayıda Kuzey Kıbrıs emlak seçeneği bulmak mümkündür. Eğer burada yaşamayı veya burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız Kuzey Kıbrıs sağlık konusunu merak ediyor olabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerde de verilmektedir. Bu yönden burada sağlık sisteminin Türkiye’deki sağlık sistemine benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. KKTC Devleti’nin sağladığı sosyal sağlık güvencesi olan kişiler devlet hastanelerinde hizmet alabilir. KKTC’de acil sağlık yardım hattı 112’dir.

KUZEY KIBRIS’TA DEVLET HASTANELERİ VE ÖZEL HASTANELER

KKTC’de hastalara çeşitli alanlarda sağlık hizmetleri sağlayan birçok sağlık kurumu vardır. Daha düşük nüfusa sahip yerlerde bulunan sağlık ocaklarının yanı sıra, bu yerlere göre daha kapsamlı sağlık hizmeti sunan hastaneler bu kurumlar arasındadır. Kuzey Kıbrıs devlet hastaneleri ve Kuzey Kıbrıs özel hastaneler sağlık alanında birçok hizmet sunmaktadır. Aşağıda Kuzey Kıbrıs’taki bazı hastanelerin isimleri yer almaktadır:

 

 • Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi – (Girne)
 • Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi – (Lefkoşa)
 • Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi – (Lefkoşa)
 • Cengiz Topel Hastanesi – (Lefke)
 • Cyprus Life Hospital – (Lefkoşa)
 • Etik Hastanesi – (Lefkoşa)
 • Gazimağusa Devlet Hastanesi
 • Mağusa Yaşam Hastanesi
 • Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi
 • Hippocrateon Private Hospital – (İncirli)
 • Kamiloğlu Hospital – (Girne)
 • Kolan British Hospital (Kyrenia) – (Lefkoşa)
 • Magusa Tip Merkezi (Cyprus Central Hospital) – (Gazimağusa)
 • Medicalport Tunççevik Hastanesi – (Girne)
 • Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi – (Lefkoşa)
 • Nis Tıp Merkezi – (Lefkoşa and Mağusa)
 • Özel Başkent Hastanesi – (Lefkoşa)
 • KKTC Acil Durum Hastanesi – (Lefkoşa)
 • Cengiz Topel Hastanesi – (Lefke)

Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi, Kuzey Kıbrıs’ta çok sayıda hastane mevcuttur. Kuzey Kıbrıs’ta hastanelerin birçoğu başkent Lefkoşa’da bulunmaktadır. Buradaki hastanelerin bazıları devlet hastanesiyken bazıları ise özel hastanedir. Lefkoşa dışında Girne, Lefke, Gazimağusa ve İncirli’de de hastane bulunduğunu görebilirsiniz.

Özel ve devlet hastanelerinin dışında Kuzey Kıbrıs’ta sağlık hizmetlerinin sağlandığı diğer bir yer de sağlık ocaklarıdır. Kuzey Kıbrıs hastaneleri gibi KKTC’de sağlık ocakları da, çeşitli bölgelerde bulunmaktadır. Görece düşük nüfusa sahip yerlerde bulunan sağlık ocaklarında hastanelere göre daha basit sağlık hizmetleri verilir. KKTC’de bulunan sağlık ocaklarına örnek vermemiz gerekirse Akıncılar Sağlık Ocağı, İskele Sağlık Ocağı ve Lefke Sağlık Ocağı bu yerlere birer örnektir.

KKCT hastaneleri ve sağlık ocakları dışında, burada sağlık hizmetleri anlamında önemli diğer bir kurum türü de Kuzey Kıbrıs eczaneleridir diyebiliriz. KKTC eczane listesi ve Kuzey Kıbrıs nöbetçi eczaneler listesi gibi bilgilere Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

KUZEY KIBRIS’TA SAĞLIK EĞİTİMİ

Eğer Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek veya burada yaşamak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs’ta sağlık, merak ettiğiniz bir konu olabilir. Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs ile ilgili dikkat çeken konulardan birinin üniversite eğitimi alanında burada bulunan seçenekler olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli birçok alanda Kıbrıs’ta üniversite eğitimi veren yükseköğretim kurumları mevcuttur. Aynı zamanda bazı üniversitelerde Kıbrıs’ta sağlık eğitimi almak da mümkündür. Örneğin Girne Amerikan Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs’ta sağlık alanında çeşitli eğitimler sağlayan üniversitelerden bazılarıdır.

Related Posts