Kuzey Kıbrıs Turizmi

Kuzey Kıbrıs Turizmi

Kuzey Kıbrıs; ticaret, üretim, kültür, tarih, ekonomi ve turizm açısından Akdeniz’de önemli bir konumda bulunmaktadır. Ayrıca kendine has güzellikleri sayesinde hem yaşamak hem de yatırım yapmak için birçok fırsat sağlamaktadır. Siz de burayı ziyaret etmek istiyorsanız müze, manastır ve antik kent gibi yerler ilginizi çekecektir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın konumu nedeniyle yazlar oldukça uzun sürmektedir. Bu da plajların yanı sıra turistik ve tarihi alanları ilgi çekici kılmaktadır. Üstelik Kuzey Kıbrıs’ta turizm, hizmet sektörü olarak da ön plana çıkmaktadır. Turistik konaklama ve çeşitli tesisleriyle ekonominin büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Günümüzde Kuzey Kıbrıs; Akdeniz’de önemli bir konumda bulunan, kendine has güzelliklere sahip bir yerdir. Bu durum tarih boyunca da böyle olmuştur ve bu ada farklı uygarlıklar için ticaret, üretim, kültür ve turizm gibi alanlarda önem arz etmiştir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu ada birçok yönden önemini korumaktadır. Eğer burayı ziyaret etmek veya ada hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Kuzey Kıbrıs turizmi ilginizi çeken bir konu olabilir. Bu sayfada konu ile ilgli detaylı birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Birçok farklı sebepten ötürü Kuzey Kıbrıs hakkında bilgilenmek isteyebilirsiniz. Zira bu ada; gezmek, yaşamak, eğitim görmek ve yatırım yapmak gibi çok sayıda konuda fırsatlar sunabilir. Örneğin Kuzey Kıbrıs emlak alanında çeşitli yatırım fırsatlarına sahip bir yerdir. Buna ek olarak Kıbrıs denilince akla gelen ilk konulardan birinin Kuzey Kıbrıs turizmi olduğunu söyleyebiliriz. Adanın ekonomisinin önemli bir kısmını turizmin de dahil olduğu hizmet sektörü oluşturmaktadır. Buranın turistik yerleri, ziyaretçi istatistikleri ve daha fazlası hakkında bilgiye erişmek için sayfamızı incelemeye devam edebilirsiniz.

KUZEY KIBRIS’TA TURİZME GENEL BAKIŞ

Güzel plajları ve turistik yerleriyle meşhur Kuzey Kıbrıs’ın turizm alanındaki verilerini detaylı incelemeden önce buranın turizminden genel olarak bahsedebiliriz. Öncelikle Kuzey Kıbrıs konumu nedeniyle turizm açısından oldukça uygun bir yerdir. Çünkü adanın coğrafi konumu, adada yazların oldukça uzun sürmesini sağlamaktadır. Böylelikle ziyaretçiler yılın birçok döneminde Kuzey Kıbrıs sahillerinin keyfini çıkarabilir. Buna ek olarak ada adeta eşsiz bir tabiata sahiptir ve açık havada vakit geçirmeyi seven ziyaretçilere harika aktivite fırsatları sağlayabilir.

Sahillerinin ve tabiatının yanı sıra Kuzey Kıbrıs, tarihi yerleri ile de ilgi çekmektedir. Ada tarih boyunca çeşitli uygarlıklar tarafından yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Bunun sonucunda birçok farklı uygarlık Kıbrıs’ta tarihi kalıntılar bırakmıştır. Yani tarih severler açısından da burası ziyaret etmek için harika bir yer olabilir. Her ne kadar Kuzey Kıbrıs’a karşı uluslararası ambargolar uygulanmakta olsa da, turizm sektöründe ciddi yatırımlar yapılmıştır. KKTC Turizm ve Planlama Dairesi 2017 verilerine göre turistik tesis sayısı 134 ve tesislerdeki toplam yatak sayısı 21,583 miktarındadır.

Kuzey Kıbrıs turizmi için önemli alanları deniz turizmi, su sporları, sualtı dalgıçlığı, yatçılık, dağcılık, binicilik, mağaracılık, trekking, golf, festivaller, fuar olarak özetleyebiliriz. Ada ekonomisi için önemli olan turizm sektörü 2016 yılında KKTC gayrisafi milli hasılasının %8,7’lik bölümünü oluşturmuştur.

KUZEY KIBRIS YILLIK TURİST İSTATİSTİKLERİ

Bahsetmiş olduğumuz gibi Kuzey Kıbrıs, turizm alanında ziyaretçilere keyifli vakit geçirmek için birçok fırsat sunmaktadır. Buna bağlı olarak çeşitli ülkelerden her yıl binlerce turist Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmektedir. Ayrıca adanın tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve harika plajları da Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek için güzel birer sebeptir diyebiliriz. KKTC’yi ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğunu Türkiye’den gelen ziyaretçiler oluşturmaktadır. Bunun dışında İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra İran ve İsrail gibi ülkelerden de ziyaret olmaktadır.

Adada turizm sektörünün önemini daha iyi anlamak açısından turist istatistiklerine kısaca bir göz atalım. KKTC Turizm Planlama Dairesi verilerine göre 2021 yılında turistik konaklama tesislerinde konaklayan toplam kişi sayısı 401.516 olmuştur. Bu turistlerin 265.911’i Türkiye’den gelmiştir. Bu sayı İngiltere için 10.383 iken Almanya için 17.107, Fransa için 1.124, Rusya için 2.911 ve Slovakya için 2.386 olmuştur. Aynı yılın istatistiklerine göre İran uyruklu 1.282 kişi, Lübnan uyruklu 1.693 kişi ve İsrail uyruklu 5.202 kişi Kuzey Kıbrıs’ta turistik konaklama tesislerinde konaklamıştır.

Özellikle pandemiye bağlı olarak 2020 ve 2021 yıllarında ziyaretçilerde azalma olmuştur. Turistik konaklama tesislerinde konaklayan kişi sayısı, aynı istatistiklere göre 2018 ve 2019 yıllarında toplam 1 milyonun üzerindedir.

KUZEY KIBRIS TURİSTİK YERLERİ

KKTC’yi turistik amaçla ziyaret etmeyi planlıyorsanız burada yapabileceğiniz birçok aktivite bulabilirsiniz. Örneğin, daha önce bahsettiğimiz trekking, sualtı dalgıçlığı gibi aktiviteler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta Girne Kalesi ve Salamis Antik Kenti gibi çok sayıda ilgi çekici tarihi yer bulunmaktadır. Ayrıca burada ziyaret edebileceğiniz birçok müze, manastır gibi yapı da mevcuttur. Özetle Kuzey Kıbrıs; sahilleriyle keyifli bir tatili mümkün kılmanın yanı sıra, kültürel anlamda doyurucu bir gezinti yapmanızı da sağlayabilecek bir yerdir.

KUZEY KIBRIS’TA TURİZMİN EKONOMİYE ETKİSİ

Uygun konumu ve eşsiz güzellikleriyle Kuzey Kıbrıs turizm için ideal bir yerdir diyebiliriz. Her ne kadar küçük tarım ve hafif sanayi alanları ada ekonomisinde önemli olsa da, KKTC ekonomisinin büyük bir kısmını hizmet sektörü oluşturur. Bu sektörün içerisinde kamu sektörünün yanı sıra ticaret, eğitim ve turizm bulunmaktadır. Ticaret-turizm alanı 2021 yılında, Kuzey Kıbrıs GSMH’nın %13.8’lik bir kısmını oluşturmuştur.

Turizm Kuzey Kıbrıs için önemli sektörlerden biridir. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs ekonomisi için eğitim ve ticaret gibi alanlar da önem arz eder. Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs, gayrimenkul yatırımları için de çeşitli fırsatlar sunan bir yerdir.

Related Posts