Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim

Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyor olabilir veya buraya sadece eğitim için gidiyor olabilirsiniz. Bu sebeple buranın eğitim sistemi ve kalitesi hakkında bilgi edinmelisiniz. Eğitim, Kuzey Kıbrıs’ta en önem verilen konular arasındadır. Örneğin, Kuzey Kıbrıs’ta zorunlu eğitim 15 yaşına kadar devam eder. Üstelik ilkokul ve ortaokul dönemindeki öğrenciler için okullaşma oranı %100’dür. Bunların yanı sıra ortaokul dönemine geçildiğinde turizm ve güzel sanatlar gibi okulların yanı sıra meslek ve Anadolu liseleri gibi fırsatlar da mevcuttur. Yüksek öğretimde ise YÖK denkliği sağlayan üniversitelerin yanı sıra European University Association ve International Association of Universities gibi kurumlara üye üniversiteler de vardır. Bu sebeple Kuzey Kıbrıs’taki tüm öğrenciler, ilgi alanlarına göre kaliteli eğitimler alabilmektedir.

Eğitim, her yerde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da önem verilen konular arasında yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta öğrenciler 10 yıl süren zorunlu eğitime tabi tutulurlar. İlköğretim ve ortaöğretimin yanı sıra Kuzey Kıbrıs, yükseköğretim konusunda da kaliteli bir eğitim süreci için fırsatlar sunar. Eğer Kuzey Kıbrıs’ta eğitim hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Bu sayfada Kuzey Kıbrıs eğitim sistemi konusunda çeşitli bilgilere ulaşabilir, adada ilköğretim ve ortaöğretim süreçlerinin nasıl geçtiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca burada Kuzey Kıbrıs üniversiteleri hakkında da birçok bilgiye yer veriyoruz. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim süreçleri dahil olmak üzere KKTC’de eğitim konusu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için okumaya devam edebilirsiniz.

KUZEY KIBRIS’TA EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitim, Kuzey Kıbrıs’ta önem verilen konulardan biridir. Uygulanan zorunlu eğitim sayesinde nüfusun neredeyse tamamına yakını okur yazarlık sahibidir. KKTC eğitim sistemine göre ücretsiz olan zorunlu eğitim 15 yaşına kadar devam eder.

Zorunlu olmayan anaokulu döneminin haricinde, bu dönem ilkokul ve ortaokul süreçlerini kapsayan ilköğretimden oluşmaktadır. İlkokul ve ortaokul dönemindeki öğrenciler için okullaşma oranı, KKTC Devlet Planlama Örgütü verilerine göre %100 seviyesindedir.

Kuzey Kıbrıs’ta ortaöğretim üç yıl süren düz lise, kolej, meslek lisesi, fen lisesi ve pratik sanat okulu eğitimleriyle gerçekleştirilebildiği gibi dört yıllık güzel sanatlar lisesi, anadolu lisesi, teknik lise ve turizm otelcilik okullarında da sağlanmaktadır.

Lise çağındaki öğrenciler için Kuzey Kıbrıs’ta okullaşma oranı 2017 verilerine göre %65 seviyesindedir. Bu okullardan mezun olmanın ardından öğrenciler yükseköğrenim programlarına başlayabilirler. KKTC’de bu alanda önlisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimi sunan yükseköğretim kurumları bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs ekonomisi için bu eğitim kurumları önemli bir yere sahiptir, diyebiliriz.

İlköğretim ve Ortaöğretim

Kuzey Kıbrıs’ta eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim süreçleriyle başlamaktadır. İlköğretim 15 yaşına kadar zorunludur ve zorunlu dönem ilkokul ve ortaokulu kapsar. Zorunlu eğitim sürecinde öğrenciler okuma yazma dahil temel bilgileri ve seviyelerine uygun konuları öğrenir. Bunun öncesinde çocuklara anaokulu eğitimi de sağlanabilir ve bu dönem temel eğitimin bir parçası sayılmaktadır. Bu zorunlu eğitim sürecinin ardından öğrenci üç veya dört yıllık olmak üzere bir ortaöğretim kurumunda eğitim görebilir.

Kuzey Kıbrıs’ta ortaöğretim sürecine geçildiğinde öğrenciler eğitim konusunda daha geniş bir çeşitliliğe ulaşabilir. Çünkü düz lise ve kolej gibi tercihlerin yanı sıra turizm ve güzel sanatlar gibi alanlarda eğitim veren okullar, meslek liseleri ve Anadolu liseleri gibi seçenekler bulunmaktadır. Ortaöğretim sürecine geçildiğinde Kuzey Kıbrıs’ta okullaşma oranında ilköğretime göre %30-35 civarında düşüş görülmektedir. Buna rağmen çok sayıda öğrenci ortaöğretim sürecini tamamlayarak eğitim hayatına devam etmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta Yükseköğretim

Zorunlu eğitim ve bunu takip eden ortaöğretim sonrasında Kuzey Kıbrıs, eğitim konusunda öğrenciler için çeşitli fırsatlarla dolu bir yerdir. Yükseköğretim süreci için eğitim sunan kurumların öğrenci kabul ederken aradıkları farklı şartlar olabilir. Ancak öncelikli olarak bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak gereklidir. Kuzey Kıbrıs’ta yükseköğretim süreci paralı şekilde yapılır. Bu yüzden ülke ekonomisinde yükseköğretim kurumlarının önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.

KKTC’de devlet üniversitelerinin yanı sıra çeşitli vakıf üniversiteleri ve özel üniversiteler bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan okullarda eğitimini sürdürmekte olan toplam 100.000 üzerinde üniversite öğrencisi bulunmaktadır.

YÖK denkliği sağlayan üniversitelerin yanı sıra KKTC’de European University Association ve International Association of Universities gibi kurumlara üye üniversiteler bulunmaktadır. KKTC’deki birçok üniversite öğrencilere kaliteli bir eğitim fırsatı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ada, öğrenciler için huzurlu ve keyifli bir yaşam sunabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs’taki Üniversitelerin Listesi

KKTC’de eğitim görmek isteyen üniversite öğrencilerine kapılarını açan çok sayıda farklı üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin bazıları KKTC merkezli iken bazıları ise yurtdışı merkezlidir. Kuzey Kıbrıs’ta devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversiteleri ve özel üniversiteler de bulunmaktadır. Çeşitli alanlarda önlisans, lisans ve lisansüstü eğitimler sağlayan bu üniversiteler pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Eğitim alanının önemli olduğu Kuzey Kıbrıs’ta günümüzde toplam 27 aktif yükseköğretim kurumu mevcuttur. Bu üniversitelerin 21’inin merkezi KKTC’dedir ve diğer 4’ünün merkezi yurtdışındadır. Bahsettiğimiz 27 yükseköğrenim kurumunun arasında 2 meslek okulu da bulunmaktadır. Bu meslek okulları; Lefkoşa’da bulunan Öngel Kozmetoloji Koleji ve Polis Okulu Müdürlüğü’dür.

KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu tarafından akredite edilen üniversitelerin listesi şu şekildedir:

 • Doğu Akdeniz Üniversitesi
 • Yakın Doğu Üniversitesi
 • Girne Amerikan Üniversitesi
 • Girne Üniversitesi
 • Kıbrıs Amerikan Üniversitesi
 • Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi
 • Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi
 • Lefke Avrupa Üniversitesi
 • Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü
 • Uluslararası Final Üniversitesi
 • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
 • Akdeniz Karpaz Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eğitim ve Araştırma Yerleşkeleri
 • Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Atatürk Öğretmen Akademisi
 • Arkın Yaratıcı Sanat ve Tasarım Üniversitesi
 • Kıbrıs Metropolitan Üniversitesi
Related Posts