Loft Daire Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Loft Daire Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Loft ev, fabrika ve depoların çeşitli yöntemler izlenerek dönüştürülmesiyle elde edilen yaşam alanıdır. Klasik yapılardan farkı: daha büyük, yüksek tavanlı ve ferah bir alan olması olarak ifade edilir. Pencerelerin yoğunlukta olması ve ev içinde duvarların minimum alan kaplayacak şekilde ayarlanması bu yapıların kendine özgü bir özelliğidir. Endüstriyel ögelerin açıkta bırakıldığı bu daire tipinde, tuğla duvar, boyu ya da metal kirişler ile karşılaşılması mümkündür. Bu şekilde daha sade ve tamamlanmamış havasının yaratılması hedeflenir. Modern bir tarza sahip olmasının yanı sıra şehir merkezlerinde yoğunluk gösterdiği görülür. Özellikle sanatçılar, yetişkinler, set ekipleri tarafından tercih edilir. Şık ve modern görünümü sebebiyle dizi çekimlerinde kullanılır. Modern mobilyalar ve açık renk dekorasyonla daha şık bir ortam elde edilebilir. Özetle loft daire nedir sorusuna bu şekilde yanıt verilmesi mümkündür.

Loft Dairelerin Ortaya Çıkışı

Loft dairelerin ortaya çıkışı 20. yüzyıldan başlar. 20. yüzyılın başlarında yaşanan endüstriyel devrimle birlikte özellikle büyük şehirlerde fabrika ve depoların artması dairelerin temelinin atılmasını sağlar. Bu fabrikalar zaman içinde kullanılmaz hale gelmiş, eski işlevlerini kaybetmiştir. Atıl olarak görülen yapıların tekrar aktif hale getirilmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Sanatçılar, çeşitli profesyoneller bu alanları ilk atölye olarak kullanmış ardından uygun dekorasyon yöntemleri ile yaşama alanına dönüştürme fikri ortaya atılmıştır. Özellikle New York, bu yapıların ortaya çıkışında önemli bir yere sahiptir. Bu şekilde açık ve ferah yaşam alanlarının oluşturulması ve yüksek tavanlı evlerin estetik bir görünüme sahip olması ise daire loft tercih edenlerin sayının artmasına neden olmuştur. Günümüzde loft ev planları çağdaş yaşama uygun hale getirilerek pek çok kişiye sunulur. Bu şekilde daha modern ve klasiklerin dışında kalan yaşam alanlarına sahip olmak isteyenler, tercihini loft evlerden yana kullanabilir.

Loft Dairenin Özellikleri Nelerdir?

Loft dairelerin özellikleri, yapımında kullanılan plana göre değişim gösterebilir. Ancak geçmişten günümüze kadar loft ev denildiğinde yüksek tavanlı ev akla gelir. Bu yapılar yüksek tavana, büyük pencerelere, boyanmamış duvarlara sahiptir. Yaşam alanının içinde inşaattan kalmış gibi görünen borular bulunabilir. Genellikle eski fabrika ve depolardan dönüştürülmeleri sebebiyle bu yapılardan izler taşırlar. Tuğla duvarlar loft evlerin vazgeçilmez unsurudur denilebilir. Bu görüntü, orijinalliği korumak adına kapatılmaz. Metal kirişlere ve ahşap zemine sahip olmaları da bu evlerin özellikleri arasında bulunur.

Loft Dairelerin Avantajları

Loft evlerin avantajları arasında birçok detaydan bahsedilmesi mümkündür. Bu daireler, klasik yaşam alanlarına oranla daha ferah bir ortama sahiptir. Yaşam alanında ferahlık ve genişliği sevenler tarafından tercih edilebilirler. Yüksek tavan ve büyük pencerelere sahip olmaları sebebiyle günün pek çok saatinde aydınlık bir alan yaratırlar. Bu sayede enerji tüketimi minimum seviyeye indirgenebilir. Bu dairelerin avantajlarından bir tanesi de estetik bir görünüme sahip olmalarıdır. İlgili yaşam alanları oldukça kolay bir şekilde dekore edilebilir. Az eşya kullanılması evde boş bir görünüme neden olmaz. Oldukça minimum eşya ile modern bir yaşam alanı elde edilmesi mümkündür. Eğer siz de bu avantajlardan yararlanmak ve böyle bir yaşam alanına sahip olmak istiyorsanız, loft teraslı dairelere Exen Invest yurt dışı gayrimenkul danışmanlığıyla ulaşabilirsiniz.

Loft Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Loft daire satın almaya karar verenlerin dikkat etmeleri gereken bazı detaylar bulunur. Bu detaylar, tam olarak istenen dairenin seçilmesi için son derece önemlidir. Eğer bu yapılardan satın alacaksanız aşağıdaki detaylara dikkat edebilirsiniz:

Loft daire satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk özellik konumdur. Konum, yaşam alanına kolay bir şekilde ulaşılması adına son derece önemlidir.

Yaşam alanının nasıl bir altyapıya sahip olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Sağlam bir altyapı olması, yaşam kalitesinin artmasını ve güvenliği sağlar.

Fiyat da göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden bir tanesidir. Pek çok bütçeye uygun loft ev bulunur. Fiyat araştırması gerçekleştirerek bütçenize uygun olanı bulabilirsiniz.

İlgili yaşam alanları, çeşitli akustik özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle satın almadan önce akustik değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi önerilir.

Yaşam alanları için havalandırma son derece önemlidir. Daireyi satın almadan önce havalandırma sistemi hakkında araştırma gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sayede havalandırmada herhangi bir aksaklığın olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Bu tür evlerde depolama alanı bulunmayabilir. Yaşam alanındaki kalabalığı azaltmak için depo alanının bulunup bulunmadığına dikkat edilmesi önerilir.

Yaşam alanlarının tavan yüksekliği birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce alan genişliğine ve tavan yüksekliğine dikkat edilmesi önerilir.

Yukarıda yer alan özelliklerin satın alacağınız loft tipi dairelerde olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu noktada size uygun bir daire için Exen Invest’in uzman ekibi sayesinde en doğru tercihi kolayca yapabilirsiniz.

Related Posts